26 Мая 2021

Праздник святых Кирилла и Мефодия — день тезоименитства Святейшего Патриарха Кирилла

24 мая Церковь молитвенно вспоминает жизнь и подвиги святых равноапостольных братьев Кирилла и Мефодия — славянских просветителей, создателей славянской азбуки, первых переводчиков богослужебных книг с греческого на славянский язык. Предстоятель Русской Церкви Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл отмечает в этот день свое тезоименитство.

Митрополит Тверской и Кашинский Амвросий 24 мая совершил Божественную литургию иерейским чином в тверском соборе «Белая Троица» в сослужении соборного клира.

За богослужением пел хор храма «Белая Троица» под управлением Ксении Жолобовой. 

prazdnik-svyatykh-kirilla-i-mefodiya-den-tezoimenitstva-svyateyshego-patriarkha-kirilla-2.jpg

Глава митрополии помянул о здравии и об упокоении тех, за кого через сайт епархии были поданы онлайн-просьбы о поминовении.

На сугубой ектении были возглашены прошения о здравии Святейшего Патриарха Кирилла:

«Благодаряще со страхом и трепетом яко раби непотребнии Твоему благоутробию, Спасе и Владыко наш Господи, о Твоих благодеяниих, яже излиял еси изобильно на рабех Твоих, и припадаем, и славословие Тебе яко Богу приносим, и умиленно вопием: избави от всех бед ныне тезоименитого раба Твоего Святейшего Патриарха Кирилла и всегда яко милостив исполни во благих желание его, прилежно молимся Ти, услыши и помилуй»;

«Якоже ныне милостивно услышал еси молитвы ныне тезоименитого раба Твоего Святейшего Патриарха Кирилла  и явил еси на нем благоутробие человеколюбия Твоего, сице и в предняя не презирая, исполни во славу Твою вся благая хотения его, и яви всем нам богатую милость Твою, вся нам согрешения презирая: молимся Ти, услыши и помилуй»;

prazdnik-svyatykh-kirilla-i-mefodiya-den-tezoimenitstva-svyateyshego-patriarkha-kirilla-1.jpg

Митрополит Амвросий прочитал молитву: 

Господи Иисусе Христе Боже наш, Боже всякаго милосердия и щедрот, Егоже милость безмерна, и человеколюбия неизследимая пучина; ко Твоему величеству припадающе, со страхом и трепетом яко раби недостойнии благодарение Твоему благоутробию о Твоих благодеяниих на рабе Твоем Святейшем Патриархе Кирилле бывших, ныне смиренно приносяще, яко Господа, Владыку и Благодетеля славим, хвалим, поем, и величаем, и припадающе паки благодарим, Твое безмерное и неизреченное милосердие смиренно моляще. Да якоже ныне моления рабов Твоих прияти, и милостивно исполнити сподобил еси, и во предняя в Твоей и искренняго любови и во всех добродетелех преспевающих, Твоя благодеяния всех верных Твоих получити, Церковь Твою Святую, и град сей от всякаго злаго обстояния избавляя, и мир, и безмятежие тем даруя, Тебе со Безначальным Твоим Отцем, и Пресвятым, и Благим, и Единосущным Твоим Духом, во Единем Существе славимому Богу, всегда благодарение приносити, и и преблагая глаголати и воспети сподобиши. Слава Тебе Богу, Благодателю нашему во веки веков»

После Литургии было совершено славление равноапостольным братьям Кириллу и Мефодию. Святейшему Патриарху Кириллу было провозглашено многолетие.


Возврат к списку

Разработка сайта: epicteam.ru